Budowa nowego superkomputera w Australii. Ma być jak ludzki mózg!

Nowy superkomputer, o nazwie “Deep South”, ma przetwarzać 228 bilionów operacji na sekundę – sporo, ale to żaden rekord w dzisiejszych czasach. Jego unikalność polega na tym, że struktura ma przypominać ludzki mózg. Oczywiście nie będzie tworzony z tkanek biologicznych; nadal podstawą są tranzystory i krzem. “Deep South” opiera się na koncepcji informatyki neuromorficznej*, która fizycznie, a nie tylko programistycznie jak w przypadku obecnych algorytmów sztucznej inteligencji, przypomina sieci neuronowe i synaptyczne w ludzkim mózgu. Komputery neuromorficzne, z których “Deep South” nie jest pierwszym przykładem, bo tworzy się je od 10 lat, mają procesory zaprojektowane tak, by odzwierciedlać strukturę ludzkiego mózgu. Ich pamięć i obliczenia są ściśle zintegrowane, naśladując sieci neuronów i synaps w ludzkim mózgu, również w zakresie równoległego i rozproszonego przetwarzania.

Przejdźmy do głównego celu projektu “Deep South”. Nie jest nim stworzenie super mocnego komputera – są znacznie mocniejsze – ale zrozumienie, jak ludzki mózg funkcjonuje tak znakomicie przy tak niskim zużyciu energii. Tryliony operacji, czyli liczby z 18 zerami, na sekundę wymagają od nas (naszych mózgów) jedynie 20 watów mocy, tyle co mała żarówka. Deep South jest pierwszym komputerem neuromorficznym zdolnym do symulowania sieci neuronowych w skali ludzkiego mózgu.

Po co nam to zrozumienie ludzkiego mózgu? Istnieje wiele powodów. Mapowanie sieci neuronowych z oprogramowania na sprzęt może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię, które generuje obecna sztuczna inteligencja. Zużycie energii za taką samą ilość mocy obliczeniowej może być w takim wypadku nawet 10-15 krotnie mniejsze. Ale to nie jedyna korzyść. Najważniejszym zyskiem może być zbudowanie urządzenia z inteligencją na poziomie ludzkiego mózgu, ale działającego miliardy razy szybciej – tzw. AGI. „Deep South” ma przyczynić się także do badań w takich dziedzinach jak sensoryka, biomedycyna, robotyka, eksploracja kosmiczna.

Neuromorficzny Superkomputer “Deep South” będzie gotowy w kwietniu 2024. Nie należy spodziewać się rewolucji, lecz traktujmy to jako istotny krok w rozwoju informatyki neuromorficznej i pracach nad AGI.

*Neuromorfizm to koncepcja w dziedzinie technologii i sztucznej inteligencji, polegająca na naśladowaniu działania i struktury ludzkiego mózgu. Głównym celem jest stworzenie komputerów działających podobnie do neuronów i synaps w mózgu. W przeciwieństwie do tradycyjnych komputerów, które przetwarzają informacje sekwencyjnie, neuromorficzne systemy działają równolegle, co pozwala na szybsze i bardziej efektywne przetwarzanie danych. Technologia ta ma potencjał do rewolucjonizowania sztucznej inteligencji, umożliwiając tworzenie maszyn, które uczą się i adaptują podobnie jak ludzki mózg. Neuromorfizm znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach, od robotyki po rozpoznawanie wzorców. Jest to nadal rozwijająca się dziedzina, która stawia przed sobą wyzwania związane z naśladowaniem złożoności ludzkiego mózgu. W przyszłości, technologia neuromorficzna może prowadzić do stworzenia bardziej zaawansowanych i inteligentnych systemów sztucznej inteligencji.

Źródło: World first supercomputer capable of brain-scale simulation being built at Western Sydney University 

1 komentarz do “Budowa nowego superkomputera w Australii. Ma być jak ludzki mózg!”

Dodaj komentarz