CES 2024 – robot zamiast męża/żony?

Podczas targów CES 2024, największej na świecie imprezy poświęconej elektronice konsumenckiej, zaprezentowano rzecz jasna wiele robotów, wśród których oczywiście dominowały roboty sprzątające, ba, wiadomo po co się tworzy mechanicznych niewolników przecież. Oczywiście większość z tych robotów korzysta ze sztucznej inteligencji, choć skoro sprzątaj bez zastrzeżeń możemy być także pewni, że nie mają jeszcze świadomości. 

Jakie są zdolności tych inteligentnych robotów? Przykładowo, podczas sprzątania podłogi potrafią rozpoznać i ominąć rozrzucone klocki (więc nie zepsują pracy naszych dzieci), a także nie wyrzucą przypadkowo Waszego chomika do śmieci. Wśród innych urządzeń wyposażonych w AI, a zaprezentowanych na CES, wymieńmy:

Lodówka z wbudowaną kamerą i AI, która rozpoznaje produkty i sugeruje przepisy kulinarne. Zawartość lodówki można przeglądać na smartfonie, a na drzwiach lodówki można wyświetlać ulubione filmy z Netflix. Już biegniemy kupić takie cacko za kilkanaście tysięcy złotych 😉

Podświetlane toalety RGB, które zmieniają kolory w zależności od nastroju użytkownika. Nie wiem jak mogliśmy żyć bez takich udogodnień do tej pory.

Zamek drzwiowy z rozpoznawaniem twarzy, eliminujący potrzebę poszukiwania kluczy – wystarczy uśmiechnąć się do klamki.

Wśród urządzeń, które szczególnie przykuły naszą uwagę, warto wymienić kulistego robota Ballie od Samsunga. Ten mały asystent domowy oferuje szereg użytecznych funkcji: może pilnować dzieci, opiekować się zwierzętami domowymi, przypominać o zaplanowanych spotkaniach, a nawet wyłączyć piekarnik, gdy w nim przypieka się kaczka. Co więcej, Ballie wyposażony jest w wbudowany projektor, który umożliwia wyświetlanie filmów w jakości 8K. Robot ten jest również zaprojektowany tak, aby uczyć się naszych zachowań i przyzwyczajeń. 

Nie wiadomo czy Ballie będzie komercyjnym sukcesem, jednak rozwiązania tego typu mają ogromny potencjał i z pewnością w niedalekiej przyszłości staną się powszechnym elementem naszych domów i pozwolą nam spędzać jeszcze więcej czasu na kanapie.

Zobacz wideo od Samsunga:

Dodaj komentarz