Musk podsumowuje 96 misji kosmicznych SpaceX w ’23 roku!

Lubimy słuchać Elona Muska – jego wystąpienia są naturalne i wydają się płynąć prosto z serca (choć są ludzie, którzy twierdzą, że go nie ma). Podczas godzinnej prezentacji Musk pochwalił zespół za rekordową liczbę lotów, której do tej pory nikt w ciągu roku nie wykonał. Oczywiście wspomniał o tym, że któregoś dnia osiągną cel, którym będzie dostarczenie ludzi na Marsa i skolonizowanie go. Przy okazji, jeśli nie wiecie, Elon Musk ma pewnego rodzaju bzika na punkcie stworzenia multi planetarnej cywilizacji, dzięki której ludzkość nie wyginie, co stanie się prędzej czy później, jeśli poprzestaniemy na Ziemi.

Musk podkreślił w przemówieniu, jak wielkie znaczenie dla eksploracji kosmosu mają wielokrotnie używane rakiety, które niesamowicie redukują koszty w sytuacji dużej liczby lotów. W przypadku SpaceX tego typu rakietą jest Falcon, a w przyszłości stanie się nią Starship, który będzie podróżował między Ziemią a Księżycem oraz Marsem. Musk wskazał też m.in. udział SpaceX w planach NASA załogowych lotów na Księżyc (program Artemis).

Kolejną kwestią, którą omówił Musk, była kapsuła Dragon, którą również stworzyła SpaceX. Dragon odgrywa bardzo ważną rolę w dostarczaniu zaopatrzenia oraz przewożeniu załóg na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i z powrotem na Ziemię. Musk pochwalił osiągnięcia kapsuły Dragon, która spędziła do tej pory więcej czasu na orbicie niż cała flota wahadłowców kosmicznych. Przy okazji warto wiedzieć, że istnieją dwa typy kapsuł Dragon: Cargo (Dragon 1) i Crew (Dragon 2) – jak ich nazwy wskazują, jedna służy do przewożenia ładunków, a druga do transportu ludzi. Oczywiście również one, podobnie jak rakiety, są wielokrotnego użytku i obecnie służą między innymi do transportów na ISS.

Oczywiście nie zabrakło informacji o Starlinkach, choć tutaj Musk podkreślił, nie po raz pierwszy, że dostarczanie internetu przez projekt Starlink ma uzupełniać, a nie zastępować tradycyjne sieci, takie jak sieci komórkowe czy światłowodowe. Zapowiedział wysłanie więcej satelitów, ale też wprowadzenie ulepszeń w samych satelitach w celu zwiększenia pokrycia, przepustowości i zredukowania średnich opóźnień w sieci Starlink.

Występ Elona Muska obejrzysz tutaj:

Dodaj komentarz